Wróć do strony głównej!

Kontakt

Ceny prac autora kształtują się

od 1500 zł do:

10000 zł

Czesław Nowakowski

 

- ur. W 1965r. w Lublińcu, ukończył Akademię Sztuki Pięknych im. Jana Długosza w Częstochowie na wydziałach: Malarstwo Sztalugowe oraz Edukacja Artystyczna, licencjat obronił także w zakresie Grafiki Komputerowej. Mistrz renowacji starych mebli, autor prac malarskich, w technice collage’u, metaloplastyki, rzeźby. Przez 10 lat pracował w Galerii Peter Art w Hannowerze, 15 lat temu wrócił do Polski, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Wystawiał swoje prace m.in. w BWA, w Altusie, w galerii Pod Nad w Tarnowskich Górach, w galerii Rynek 7 w Bytomiu, w Villa Rosa

w Katowicach, w Kampanii Węglowej czy w Domu Kultury

w Lublińcu.

Impulsem do własnej twórczości była dla Czesława Nowakowskiego obserwacja struktury drewna i jego przemian pod wpływem czasu, które śledził zajmując się renowacją antyków.

To malarstwo natury przeniesione zostało na płótna, w których naturalnie przebarwione drewno artysta łączy z workami jutowymi i innymi materiałami, tworząc collage inspirowane kulturą („Pogrzeb Chopina”) czy historią („Grunwald”).  W twórczości tego artysty to, co dawne i wywiedzione z natury, łączy się harmonijnie z postindustrialnym rysem nowoczesności, co wyraźnie widać w oryginalnych pracach z metalu, w których reliefy i rzeźby powstają z przetwarzania wynalezioną przez artystę metodą zużytych elementów metalowych (m.in. chłodnic samochodowych).

Istotną rolę inspiracji pełnią postacie wielkich twórców, do których nawiązania znajdujemy w licznych pracach –  Chopina, Niemena, Van Gogha, Muncha - oraz toposy i symbole kultury europejskiej i historii, takie jak ukrzyżowanie, pieta, syzyf, grunwald, a nawet historia Titanica.  

Dominującym tematem twórczości Czesława Nowakowskiego jest przemijanie, które odzwierciedla się poprzez niszczenie materii

i form. Destrukcja ta jednak ma swoje drugie dno – nieodmiennie staje się źródłem nadziei na coś nowego, tym samym metaforycznie śmierć i przemijanie stają się tylko w odwiecznym cyklu czasu punktem odniesienia dla odrodzenia.  

 

Artyści SqArtGallery

 

 Tytuł: Van Gogh

 Technika: relief, metaloplastyka;

 Format:

 Rok:

 

 

Relief ten jest rodzajem hołdu złożonego wielkiemu artyście i nieprzeciętnemu człowiekowi – Vincentemu van Goghowi i przedstawia twarz malarza uwiecznioną na płaszczyźnie metalowej powierzchni pozyskanej ze zużytej chłodnicy samochodowej i odpowiednio spreparowanej. Pociągła twarz artysty zajmuje centralną część kompozycji i wyróżnia się z ciemniejszego tła srebrzystością odcieni. Z uproszczonych rysów wyodrębnia się wyraziściej nos i głębokie oczodoły nadające postaci wyraz tajemniczości i nieprzeniknioności. Wizerunek uzupełniają dwa atrybuty kojarzone z postacią van Gogha – niewielki kapelusz i fajka, dzięki którym twarz, mimo uproszczonej formy, jest łatwo rozpoznawalna. Uwagę odbiorcy przykuwa przestrzeń z lewej, dolnej strony reliefu – jednorodna struktura została tu przerwana, materiał, rozerwany na wylot, spajają w pionie tylko wąskie paski metalu przypominające sztachety ogrodzenia lub kratę pozbawioną poziomych elementów, zza których przebija jasność ściany. Fragment ten wyróżnia się także zdecydowanie odmienną kolorystyką – zamiast surowej stali, pojawia się tu ciepły odcień miedzi. Element ten stanowi metaforyczny komentarz do postaci przedstawionej na obrazie, wizualizując dramat artysty spętanego stalową klatką życiowych trudności, z których próbuje się, przez swoją twórczość, przedostać do światła.  

Proudly created with webwavecms.com

SqArt Gallery

ul. Wrocławska 32/34

41-902 Bytom

II PIĘTRO 

Kontakt:

tel: +48 662 649 668

+ 48 791 448 394

e-mail: sqart@sqart.pl

 

 

 

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku 

w godzinach:

od 10.00 do 17.00

o każdej innej porze po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem

+48 795 584 400

Rachunek bankowy:

ING BANK ŚLĄSKI

45 1050 1230 1000 0090 3161 5926