WERONIKA DROZD- VERONIQ ZAFON

 

Veroniq Zafon- to pseudonim fotografki Weroniki Drozd. Artystka urodziła się 20 maja 1975 roku w Bytomiu i jest jego mieszkanką do chwili obecnej. Ma dyplom licencjacki z historii sztuki, ukończonej pod okiem wybitnych wykładowców na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 2017 roku. Obecnie kontynuuje studia magisterskie z tej samej dziedziny pod kierunkiem równie znamienitych profesorów na Uniwersytecie Wrocławskim.                                                                                                                          Jako profesjonalistka specjalizuje się w fotografii aktu i tańca, przedstawiając tancerki i gimnastyczki wraz z atrybutami ich dyscypliny w sposób subtelny, niepowtarzalny i pełen uroku. Dzięki jej staraniom wykonane przez nią czarno-białe zdjęcia emanują ekspresją i wyrazistością wizualnego przekazu. Poprzez subiektywny sposób postrzegania tych fotografii widz ma możliwość wejścia na chwilę w przestrzeń twórczą artystki, aby móc się zanurzyć w świecie czystego piękna. Publikacje pierwszych prac artystki ukazały się w 2010 roku. Należy tu podkreślić fakt, iż ogromny wpływ na jej rozwój i kształtowanie artystycznej wrażliwości miało rodzinne miasto Bytom - nazywane "europejską stolicą teatru tańca”. Na konkursie VIVA! PHOTO AVARDS 2010 została doceniona jako laureatka przez jury pod przewodnictwem światowej sławy fotokompozytora Ryszarda Horowitza; z udziałem fotografików Chrisa Niedenthala i Roberta Wolańskiego.                                                                                                   

Veroniq Zafon jest autorką fotografii opublikowanych w kalendarzach na 2010,2012,2013 i 2018 rok. Pierwsze trzy edycje zostały okrzyknięte przez media mianem „polskiej odpowiedzi na kalendarz Pirelli”. Wydane w czterech edycjach kalendarze zawierały różniące się tematycznie cykle fotografii autorskich pod tytułami:

"Materia nieZŁOMnie piękna", "Materia nieZŁOMnie inspirująca", "Materia nieZŁOMna" oraz "Materia szlachetna". Prace te wykonane na rzecz kampanii reklamowej dla firmy „Olmet” miały charakter wydarzenia artystycznego, wpisującego się w specyficzną tkankę urbanistyczną i przemysłową Śląska. Wspomniane wyżej fotografie powstały przy użyciu elementów maszyn przemysłu górniczego regionu górnośląskiego oraz pochodzących z tego obszaru przedmiotów codziennego użytku.                                                        

Godna uwzględnienia jest także informacja o tym, iż wybrane fotografie artystki zaprezentowano na „Międzynarodowych targach biznesu” w Chinach, Rosji i Turcji w roku 2012. W swym rodzinnym mieście Veronique Zafon znana jest z organizowania licznych wystaw swoich prac, a także z działalności charytatywnej. Z tej też przyczyny została nagrodzona nagrodą prezydenta miasta Bytomia w dziedzinie kultury (nazwaną ”Muza”) w 2013roku.W tym samym czasie zdobyła tytuły „Bytomianki Jesieni 2013” oraz „Bytomianki Roku 2013”przyznawane przez bytomskie stowarzyszenie „Liga Kobiet Nieobojętnych”. Przy czym druga z przytoczonych tu nagród powędrowała do niej również w roku 2014.                                                                                                                                                   Artystka nie ustaje w swej pracy, dzięki czemu w latach 2010, 2016 i 2017 stworzyła cykle fotografii pt.: ”Akt&Taniec”, zaś najnowszy album zdjęć wybranych z dotychczasowego dorobku powstaje w 2018 roku i nosi tytuł „World in point shoes”(„Świat na puentach”).

 

 

Najcenniejszą rzeczą jest dla mnie wolność tworzenia wypływająca z mojego wnętrza. To co jest cudowne  w fotografii - to prostota i emocje, które mogę uchwycić i utrwalić na zdjęciu. Chodzi mi o to, by widz patrzący na gotowy obraz mógł go właściwie „odczytać” i odczuć.

 

Fotografia aktu stała się dla mnie osobistym wyzwaniem stanowiącym pewnego rodzaju apoteozę  ciała i kobiecości.

Pokazuję ciało kobiece nie tylko dla samego jego piękna! Na esencję artystycznej fotografii aktu składa się zdolność obserwacji połączona ze zrozumieniem psychiki człowieka. Sfery pierwiastków cielesnych i metafizycznych - w ich połączeniu- stanowią dla mnie perfekcyjną jedność. Traktuję ciało jako komponent osoby, której psychika i duchowość stanowi harmonijną całość. Dopiero to wszystko razem ukazuje mi obraz fotografowanej osoby. Staram się uchwycić niepowtarzalność ducha i materii wyrażonych w konkretnym modelu. Ciało, które podczas sesji jest  „ materiałem twórczym”, podobnie jak dzieje się to w przypadku malarza, czy rzeźbiarza - pozwala mi na realizację moich zamierzeń artystycznych. Skomponowanie tła w studio, czy w plenerze wraz z odpowiednim oświetleniem, umożliwia ukazanie kształtu i pozy fotografowanej postaci, aż do osiągnięcia pożądanej emocji, która zamyka ujęcie. To jest jak mistyczne uniesienie, dzięki któremu doświadczam niematerialnej satysfakcji niezbędnej do uzyskania artystycznego spełnienia.

Michelangelo Merisi da Caravaggio w jednym ze swoich dzieł umieścił konia na środku, a świętego Pawła na ziemi. Zapytany przez prałata Kościoła Santa Maria del Popolo w Rzymie:  – Czy koń jest Bogiem? – Odpowiedział: – Nie, ale stoi w boskim świetle! Kiedy światło i cień pięknie się układa, wtedy poddaję się wrażeniu, że jestem przez chwilę artystką sterowaną ręką Boga.

Fotografia aktu jest dla mnie sztuką i wyzwaniem artystycznym. Jest drogą do rozwoju i osiągania dojrzałości dla poszukującego i kochającego człowieka – fotografa.

 

Strona artystki www.veroniqzafon.com.pl

 

 

 

 

CZESŁAW NOWAKOWSKI

 

 

Urodzony w 1965r. w Lublińcu, ukończył Akademię Sztuki Pięknych im. Jana Długosza w Częstochowie na wydziałach: Malarstwo Sztalugowe oraz Edukacja Artystyczna, licencjat obronił także w zakresie Grafiki Komputerowej. Mistrz renowacji starych mebli, autor prac malarskich, w technice collage’u, metaloplastyki, rzeźby. Przez 10 lat pracował w Galerii Peter Art w Hannowerze, 15 lat temu wrócił do Polski, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Wystawiał swoje prace m.in. w BWA, w Altusie, w galerii Pod Nad w Tarnowskich Górach, w galerii Rynek 7 w Bytomiu, w Villa Rosa w Katowicach, w Kampanii Węglowej czy w Domu Kultury w Lublińcu.

Impulsem do własnej twórczości była dla Czesława Nowakowskiego obserwacja struktury drewna i jego przemian pod wpływem czasu, które śledził, zajmując się renowacją antyków. To malarstwo natury przeniesione zostało na płótna, w których naturalnie przebarwione drewno artysta łączy z workami jutowymi i innymi materiałami, tworząc collage inspirowane kulturą („Pogrzeb Chopina”) czy historią („Grunwald”).  W twórczości tego artysty to, co dawne i wywiedzione z natury, łączy się harmonijnie z postindustrialnym rysem nowoczesności, co wyraźnie widać w oryginalnych pracach z metalu, w których reliefy i rzeźby powstają z przetwarzania wynalezioną przez artystę metodą zużytych elementów metalowych (m.in. chłodnic samochodowych).

Istotną rolę inspiracji pełnią postacie wielkich twórców, do których nawiązania znajdujemy w licznych pracach –  Chopina, Niemena, Van Gogha, Muncha - oraz toposy i symbole kultury europejskiej i historii, takie jak Ukrzyżowanie, Pieta, Syzyf, Grunwald, a nawet historia Titanica.

 

Dominującym tematem twórczości Czesława Nowakowskiego jest przemijanie, które odzwierciedla się poprzez niszczenie materii

i form. Destrukcja ta jednak ma swoje drugie dno-nieodmiennie staje się źródłem nadziei na coś nowego, tym samym metaforycznie śmierć i przemijanie stają się tylko w odwiecznym cyklu czasu odniesienia dla narodzin.

 

 

Artyści

Wróć do strony głównej!

MICHAŁ REJNER
 
 
WYSTAWY:
 
Blanc Gallery ChicagoFulton Street Collective, ChicagoDesign Within Reach ChicagoMuseum of Art and Science Mediolan
Palazzo Ca Zanardi Wenecja
BWAC Nowy JorkIndustriada 2018Jorge Jurado Gallery Bogota. 
 
 
MOJA MISJA W ŚWIECIE SZTUKI
 
Nazywam się Michał Rejner, jestem artystą specjalizującym się w sztuce
współczesnej. Staram się być wszechstronny, nie skupiać się tylko na jednej formie przekazu i nie ograniczać się w żaden sposób. Poszukuję nowych technik, sam dochodząc do zamierzonego efektu. Swoimi pracami poruszam kwestie ważne, ukrywając w nich konkretne problemy otaczającego nas świata. Te, o których boimy
się mówić, czy też te, których nawet nie zauważamy...
Sztuka stała się dla mnie najważniejszym i jedynym medium komunikacji ze światem. Dała mi możliwość prowadzenia dialogu z innymi. Każda Seria, którą tworzę, porusza inny problem. Z każdą nową odsłoną chcę zaskakiwać odbiorcę formą i efektem, czymś czego jeszcze nie doświadczył i czymś co może pozostać w jego pamięci na długo. Każda Seria jest zupełnie inna od poprzedniej, a na każdej
wystawie staram się pokazać coś nowego.
Moim celem jest zaprezentowanie efektów mojej pracy na każdym
kontynencie świata zmieniając przy tym znany nam świat sztuki.
 
Moja sztuka zaskakuje odbiorców z każdym nowym wydaniem moich
umiejętności. Była ona prezentowana w galeriach w Chicago, Nowym Jorku, Wenecji czy Mediolanie. O moim artystycznym życiu opowiadałem dla jednej z największych amerykańskich telewizji ABC7, dla TVP oraz dla Polskiego Radia.
Byłem gościem licznych audycji radiowych za granicą oraz od ponad roku nie znikam ze stron polskich gazet.
 
ARTIST STATEMENT
Artysta jest jak dziecko, które jak gąbka chłonie wszystko co go otacza;
analizuje, kwestionuje i zmienia wszystko w taki sposób, o którym żaden dorosły nigdy by nie pomyślał. W chwili tworzenia wyciska gąbkę nasączoną kroplami myśli i inspiracji.
 
CZYM JEST SERIES1
Series1 stworzona została jako apel o wzrost tolerancji międzyludzkiej i zgładzenie rasistowskich podziałów od wieków zatruwających relacje między ludźmi. Series1 to kolekcja obrazów olejnych, które przedstawiają wizerunki głównie kobiet Afrykańskich. Portrety wykonane są w stylu modernistycznym, a twarze często zdeformowane, zakryte bądź przysłonięte, co czyni je w pewnym stopniu odrealnionymi.
Celowym zabiegiem jest deformacja twarzy w kolekcji Series1. W życiu
codziennym ukrywamy swoje emocje, tworząc w ten sposób barierę, która ma zamaskować nasze prawdziwe oblicze. Boimy się otworzyć przed drugim człowiekiem, często gramy i udajemy. Bywa, że zatracamy się w sztuczności i mechaniczności emocjonalnej. Paradoksalnie uważamy to działanie za bezpieczne i korzystne, a w rzeczywistości człowiek otulony fałszem nigdy nie będzie postrzegany jako wartościowa osoba. Stawiając kobietę Afrykańską w roli inspiracji dzieła oraz czyniąc ją pierwszoplanową postacią malunku pokazuję, iż nie powinny istnieć podziały ze względu na kolor skóry, a międzyrasową nienawiść nie powinna istnieć. Kolor skóry nigdy nie powinien być przyczyną powstawania negatywnych emocji i niewłaściwych relacji.
Część obrazów wykonana jest na surowym drewnie, jest to surowiec
pozyskany z odzysku, dostaje on dzięki temu nowe życie, staje się czymś ważnym, bo uczestniczy w walce z konkretnymi problemami i ze zwykłego odpadu przeobraża się w manifest.
Postanowiłem skonfrontować się z szeroko obecnym rasistowskim chłodem i jako biały Europejczyk stworzyć więź między ludźmi różnych nacji.

 

 

EWA OSTAFICZUK-OLBRYCHSKA

 

EWA OSTAFICZUK-OLBRYCHSKA- artystka , projektantka mody. Skończyła z wyróżnieniem wydział Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jej prace malarskie były pokazywane na wystawach w Polsce. Obecnie znajdują się w wybranych galeriach orza kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Grafiki jej autorstwa zostały wykorzystane jako nadruki na ubraniach marki odzieżowej YES TO DRESS w kolekcji wiosna/lato 2017. Własne projekty odzieżowe prezentowała na BLOW PREMIUM TREND SHOW w Warszawie. 

 

Ewa maluje kobiety-silne, niezależne postaci, świadomie zarówno swojego piękna wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Pod minimalistyczną formą prac kryją się emocje, wynikające z wrażliwości i jej reakcji na rzeczywistość. 

 

WYSTAWY:

Listopad 2018- Wystawa zbiorowa SqArt Gallery, Bytom

Marzec 2018- Wystawa indywidualna "Close Up" Galeria Officyna

Art. & Design, Warszawa

Listopad 2017- Wystawa indywidualna "A Glance" Galeria KawałykSztuki, Warszawa 

Grudzień 2016- Wystawa indywidualna "She's in Fashion" TFH Koncept, Warszawa

Listopad 2016-Wystawa zbiorowa,"4xKOBIETA" Instytut Sztuk Pięknych, Kielce

 

FILM:

Watch “Ewa 0.0.” on Vimeo: https://vimeo.com/244040359?ref=em-share

 

WYWIADY:

 

1. Polskie Radio „Czwórka”, luty 2018

2. Chilli zet, marzec 2018, widoczny na stronie:

 

 
TOMASZ KOŁAKOWSKI
 
Tomasz Kołakowski urodził się 28 maja 1997r. w Bytomiu. Ukończył I stopień Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie saksofonu. Swoje zainteresowania artystyczne kontynuował w Klasie Aktywności Twórczej w gimnazjum. Był wielokrotnym uczestnikiem Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych i Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych w klasie wokalu i saksofonu. W 2016r. zajął pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskojęzycznej.

Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego gdzie studiuje wokalistykę jazzową oraz rozwija swoje umiejętności w grze na saksofonie. Przedmioty na studiach takie jak dykcja, ruch sceniczny, kształcenie słuchu itp. przygotowują go do pracy na scenie.

3 stycznia 2018r. założył jednoosobową firmę pod nazwą TOMASZ KOŁAKOWSKI, która zajmuję się profesjonalną oprawą muzyczną imprez okolicznościowych (wesela, bankiety itp.) Tomasz Kołakowski jest wokalistą, saksofonistą oraz konferansjerem. Swobodnie porusza się w każdym gatunku muzycznym (muzyka jazzowa, balladowa, klubowa, disco polowa, rockowa i wiele innych) co umożliwia zorganizowanie imprezy muzycznej zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanego. Posiada własny sprzęt muzyczny, światła, wytwornice dymu itp. Prowadzi swój fanpage na Facebooku Tomasz Kołakowski gdzie w zakładce ,,Zdjęcia” w większości dokumentuje swoje występy. Dzięki temu mogą Państwo zobaczyć w jakich miejscach miał przyjemność występować.

Prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w zakresie podstaw edukacji muzycznej z fortepianu, saksofonu i wokalu. Do tego rozwija podstawową wiedzę muzyczną, rytmiczną czy ruchową.

WSPIERAMY ŚLĄSKICH ARTYSTÓW

 

PROMUJĄC ICH SZTUKĘ 

TOMASZ KOŁAKOWSKI

  CYPRIAN NOCOŃ

 

     Urodzony 1991 Chorzów (Polska)

Akademia Sztuk Pięknych (2011-2017)

 

 

Wystawy indywidualne:

2013: Galeria Batory, Chorzów, PL

2014: Galeria Na Żywo, Radio Katowice, PL

2014: Na piętrze, MOKSiR Chrzanów, PL

2014: Ite at Iosef, Chorzów, PL

2015: Galeria TAB, Warsaw, PL

2016: Galeria Na Żywo, Radio Katowice, PL

2016: Pałac Sztuki Zagłębia, Dąbrowa Górnicza, PL

2016: Market Square, Mastricht, NL

2016: Molo, Sopot, PL

2016: Taverne Gutenberg, Lyon, FR

2017: Przed premiera, Galeria Fra Angelico, Katowice, PL

2018: Galeria Extravaganze, Zamek Sielecki, Sosnowiec, PL

 

Wystawy zbiorowe:

2017: Flux exhibitionn, London, UK

2017: Shenzhen Art Fair, Shenzhen, CHN

Publikacje:

2013: Hajduczanin, PL

2014: Nasze Katowice, PL

2014: Chorzowianin, PL

2015: Wywrota.pl, PL

2016: Silesia Magazine, PL

 

Rezydencja artystyczna:

2016: Glo-art Centrum, Lanaken, BE

 

 

Odkąd pamiętam towarzyszyły mi momenty pełne emocji i ekspresji. W wczesnej młodości należałem do piłkarskiego klubu sportowego. Byłem piłkarzem o twardym charakterze. W domu rodzinnym rodzice słuchali klasyki rocka, do czego mieli szczególne podejście posiadając dobry sprzęt i często słuchając muzyki głośno. Dorastaliśmy z bratem u boku rodziców, którzy ciężko pracowali. Mama była krawcowa a tata pracował w kopalni. Etos ciężkiej pracy towarzyszył nam od początku. Malarstwo jest dla mnie medium do wyrażenia siebie, do pokazania kim jestem i jak widzę świat. Zawsze interesowała mnie ludzka twarz. Malarstwo to obłęd, nienawiść i miłość.

 

      

 

MAREK SZCZEPANIK

 

ur. 07.07.1964 roku w Nieszkowicach Wielkich woj. małopolskim. Artysta od najmłodszych lat wychowywał się na wsi, która ukształtowała jego artystyczną wrażliwość. Prace artysty często podejmują tematy związane ze światem przyrody. Monumentalne szczyty gór, rozszumiałe trawy, samotne drzewa, pejzaże obfitujące w łąki i pola. Malarstwo artysty przywodzi na myśl oniryczne przestworza. Na płótnie kompozycje barwne są jakby zastygłe w czasie, letnim słońcu czy też zatopione we mgle.  Te senne pejzaże przyciągają oczy widza swoją delikatnością i ciszą, która ogarnia zmysły widza. Spoglądającego z budzącą się nostalgią, za tym co ulotne i przemijające jak pory roku i czas beztroskich chwil. Zawsze to co widoczne malarz przedstawia w sposób zgodny z naturalnym odwiecznym cyklem natury, jeszcze niezadeptanym przez ludzi i nie krzyczącym brzydotą.

Na co dzień artysta wiele podróżuje, jego otwartość i szczerość wobec ludzi odzwierciedla się w świecie realnym, który emanuje z płócien. Twórczość ta niesie za sobą sporo radości, która wypływa z umiejętności przeżywania zwyczajnego dnia i doceniania wszystkiego co piękne zgodne z naturą i harmonijne. Sam mówi o swoim malarstwie: "Maluję to co spotykam, to co mnie otacza. Piękna wkoło nas jest sporo trzeba tylko czasem spojrzeć trochę bliżej albo trochę dalej." Marek Szczepanik maluje swoje obrazy  delikatnymi pociągnięciami pędzla, a innym razem posługuje się grubym reliefowym duktem pędzla, tym samym uzyskując ciekawą strukturę na powierzchni płótna. Tworzy w technice: olejnej, akrylowej i pastelowej.

Jego prace wystawiane były głównie w Bochni i w Bytomiu są również dostępne do nabycia na stałe w przestrzeni SqArt Gallery.

KORNEL WILCZEK

Kornel Wilczek ur. w 1982 roku w Katowicach. Wyróżniony absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych za cykl graficzno-malarski NOKTURNY. Nominowany do nagrody "Dyplom Roku" Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.  Współpracuje z galeriami w kraju i za granicą. Zorganizował wiele wystaw indywidualnych m.in. Ars SILESIA, CARBO-KOSMOS ,,Na ziemi i na niebie, Nastroje chwil niezwykłych, Paleta impresji, Kosmos inspiracji" ... i wystawy zbiorowe. Wielu kolekcjonerów polskich i zagranicznych posiada jego prace w swoich zbiorach. Malarstwo olejne, grafika cyfrowa, nowatorskie Ars metallum to techniki, którymi się posługuje poszukując swojego miejsca w świecie sztuki.

 

Technika ARS metalum:

Obrazy ARS metallum- Wykonane w trudnej nowatorskiej  technice mieszanej; metalowo- akrylowo-metalicznej, posiadają walory estetyczne niedostępne pracom wykonanym tradycyjnymi mediami plastycznymi. Wyróżniają się swoją ekspresją metalicznych refleksów, szlifów, bogactwem faktur dając nowe możliwości kreacji obrazu sztuki współczesnej.

Mają zmienny koloryt i nastrojowość  w zależności od oświetlenia i perspektywy widza. Inaczej prezentują się w pełnym świetle inaczej w przytłumionym. Rano –wieczorem. Intrygują wrażliwego widza i pozwalają stale odkrywać swoje nowe oblicza.Balansują na granicy pejzażu i abstrakcji wciągając  odbiorcę do własnej wędrówki wgłąb wewnętrznych emocji nastrojów, pragnień.

Proudly created with webwavecms.com

SqArt Gallery

ul. Wrocławska 32/34

41-902 Bytom

II PIĘTRO 

Kontakt:

tel: +48 662 649 668

+ 48 791 448 394

e-mail: sqart@sqart.pl

 

 

 

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku 

w godzinach:

od 10.00 do 17.00

o każdej innej porze po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem

+48 795 584 400

Rachunek bankowy:

ING BANK ŚLĄSKI

45 1050 1230 1000 0090 3161 5926