Anna Żyła

Absolwentka Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski z malarstwa w Pracowni prof. Jarosława Kweclicha pokazany w M. G. Sz. w Częstochowie – Wystawa„Dyplomy AJD”. Uzyskała też w tej Pracowni dyplom magisterski z malarstwa w architekturze i urbanistyce. Zrealizowała własny wielkoformatowy obraz naścienny, stanowiący wystrój wnętrza Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. J Długosza. Ukończyła WSP w Częstochowie, (działalność pedagogiczna, laureatka Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej). Jej twórczość to malarstwo, rysunek, polichromie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego (sekretarz Zarządu, komisarz XXXI Pleneru Miejskiego ZPAP OC ) oraz Stowarzyszenia Artystów w San Gimignano we Włoszech. Bierze udział w Wystawach indywidualnych i zbiorowych:poplenerowych, pokonkursowych w kraju i za granicą. Otrzymała nagrody w 2018 i 2019 r.w II i III edycji Concorso Internazionale di disegno e di pittura „Premio Maestro Sergio Manzi” we Włoszech.

OD AUTORA

Urodziłam się, mieszkam i tworzę w Częstochowie. Zajmuję się malarstwem sztalugowym, rysunkiem oraz malarstwem ściennym wielkoformatowym. W inspiracjach artystycznych czerpię z języka wizualnego tworzonego na przestrzeni wieków przez cywilizację zachodu, a szczególnie ze zdobyczy malarstwa europejskiego postimpresjonistów oraz malarstwa polskiego początków XX wieku. Jest mi bliska postawa polskich kolorystów J. Cybisa i Piotra Potworowskiego ze względu na zastosowanie kontrastów i zestawień plam barwnych. Moje inspiracje tematyczne najczęściej pochodzą z własnych doświadczeń,obserwacji podczas podróży i refleksji związanych z naturą. Interesują mnie „okienka” niepowtarzalnego piękna ukrytego np. w przyrodzie nieożywionej, drzewach, które zmienił czas, siły natury, bądź działalność człowieka. Myślę formą i kompozycją obrazu, skupiam się na świetle, fakturze i życiu kolorów, co pomaga mi w weryfikacji przy podejmowaniu tematów malarskich jako pewnym komunikacie z Odbiorcą, które pełnią funkcje estetyczne, skłaniające do przemyśleń i zaangażowania się w sztukę.

W moich obrazach komponuję naturę przetworzoną według własnych emocji i wyobraźni, według wewnętrznej logiki kreacji formy o szerszym, globalnym znaczeniu. której odczytanie zależy od indywidualnej wrażliwości odbiorcy dzieła funkcjonującego na płótnie, bądź w przestrzeni architektonicznej. Najczęściej jest to mój motyw detalu lub synteza przechodzące w abstrakcyjny pejzaż o dużym zróżnicowaniu strukturalno – kolorystycznym, któremu nadaję wieloznaczeniową, monumentalną formę. Wypowiadam się o naturze językiem malarskim, poszukując prawdy w sferze natury, a akt tworzenia daje mi wiele satysfakcji. Poprzez te aspekty buduję nowe treści, by pokazać swoje rozmyślania o świecie, tajemnicach natury, człowieku , łącząc metaforycznie przeszłość z przyszłością, gdyż życie człowieka związane jest z naturą, szczególnie w kontekście rozwoju cywilizacyjnego i działalności człowieka na Ziemi.

„Natura jest jak otwarte okno, przez które widać życie i siłę jego istnienia”- Jacek Sienicki

Opracowała Anna Żyła


Zyla_Anna_Kompozycja_09_akryl_plotno_100x130_cm_2016.jpg

Kompozycja 2016' - Anna Żyła, technika akrylowa, obraz na płótnie

Zyla_Anna_Aura_pejzazu__Czerwone_Wierchy_interpretacja_z_cyklu_Struktura_Natury_akryl_plotno_90x130_cm_2017.jpg

Czerwone Wierchy interpretacja z cyklu Struktura Natury 2017' - Anna Żyła, technika akrylowa, obraz na płótnie

Zyla_Anna_Rdza_interpretacja_z_cyklu_Struktura_Natury_akryl_plotno_100x130_cm_2016.jpg

Rdza 2016' - Anna Żyła, technika akrylowa, obraz na płótnie