Czesław Nowakowski

Malarz i rzeźbiarz urodzony w 1965r. w Lublińcu. Absolwent Akademii Sztuki Pięknych im. Jana Długosza w Częstochowie na wydziałach: Malarstwo Sztalugowe oraz Edukacja Artystyczna, licencjat obronił także w zakresie Grafiki Komputerowej. Mistrz renowacji starych mebli, autor prac malarskich, w technice collage’u, metaloplastyki, rzeźby. Przez 10 lat współpracował z najsłynniejszymi galeriami w Niemczech, 15 lat temu wrócił do Polski, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Wystawiał swoje prace m.in. w BWA, w Altusie, w galerii Pod Nad w Tarnowskich Górach, w galerii Rynek 7 w Bytomiu, w Villa Rosa w Katowicach, w Kampanii Węglowej czy w Domu Kultury w Lublińcu. Jego prace można oglądać na stałej ekspozycji w galerii SqArt Gallery w Bytomiu.

Prace Czesława Nowakowskiego pulsują nieograniczonością formy. Jest tu i wielobarwne malarstwo współczesne, i niekonwencjonalna w formie metaloplastyka oraz rzeźba. A wszędzie w tych pracach widać nieprzerwany rozwój artysty i jego osobliwą nieskończoność tworzenia. Ta niezwykła różnorodność w twórczości ukazuje nam obraz artysty nieustannie poszukującego i zaciekawionego otaczającym nas światem, zanurzonego w temacie natury, czasoprzestrzeni i przemijania.

Czerpanie z natury związane jest z obcowaniem artysty przez długi czas z antykami i ich renowacją. Poznawanie struktur drewna i obserwowanie jak poddaje się ono upływowi czasu stanowiło główną inspirację do stworzenia niebanalnej serii obrazów w technice kolaż, która stała się jego ulubioną metodą pracy. Obrazy wykonane oryginalną autorską techniką, łączącą zgrzebne płótno worków jutowych z drewnianym fornirem oraz farbami olejnymi a także innymi materiałami ujmują i zachwycają formą.

Jego prace ukazują walkę z upływającym czasem, nierzadko destrukcję. Najdobitniej widać to w metaloplastyce gdzie artysta wykorzystuje stare zużyte chłodnice samochodowe oraz inne niepotrzebne już nikomu metalowe elementy i poprzez pozorne niszczenie ich materii tworząc reliefy i rzeźbiąc inne formy potrafi tchnąć w nie drugie życie. I tak powstają oryginalne ikony, całuny a także postaci wielkich twórców, do których nawiązanie znajdujemy w licznych pracach artysty jak Chopin, Niemen, Van Gogh czy Munch. W jego twórczości, co dawne zapomniane a wywodzące się z natury, łączy się harmonijnie z postindustrialnym rysem nowoczesności poprzez unikatową technikę tworzenia. Destrukcja owa stanowi niejako impuls do dalszych rozważań nad czasem i przemijaniem, bywa, że jest metaforą i nieodmiennie staje się źródłem nadziei na coś nowego a śmierć i przemijanie stają się tylko w odwiecznym cyklu czasu punktem odniesienia dla odrodzenia na nowo.

Źródłem inspiracji jest zawsze droga poszukiwań, pokazują to wyraźnie prace artysty zaczynając od początkowych lat po lata dojrzałości artystycznej gdzie wypracował on swój własny nieprzeciętny oryginalny styl tworzenia wieloznacznych obrazów i abstrakcji i kreowania nietuzinkowego designu.