Veroniq Zafon

Veroniq Zafon - urodziła się 20 maja 1975 roku w Bytomiu i jest jego mieszkanką do chwili obecnej. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na Uniwersytecie Wrocławskim pod okiem wybitnych wykładowców.

Jako profesjonalistka specjalizuje się w fotografii aktu i tańca, przedstawiając tancerki i gimnastyczki wraz z atrybutami ich dyscypliny w sposób subtelny, niepowtarzalny i pełen uroku. Dzięki jej staraniom wykonane przez nią czarno-białe zdjęcia emanują ekspresją i wyrazistością wizualnego przekazu. Poprzez subiektywny sposób postrzegania tych fotografii widz ma możliwość wejścia na chwilę w przestrzeń twórczą artystki, aby móc się zanurzyć w świecie czystego piękna.

Publikacje pierwszych prac artystki ukazały się w 2010 roku. Należy tu podkreślić fakt, iż ogromny wpływ na jej rozwój i kształtowanie artystycznej wrażliwości miało rodzinne miasto Bytom - nazywane "europejską stolicą teatru tańca".

Na konkursie VIVA! PHOTO AVARDS 2010 została doceniona jako laureatka przez jury pod przewodnictwem światowej sławy fotokompozytora Ryszarda Horowitza; z udziałem fotografików Chrisa Niedenthala i Roberta Wolańskiego.

Veroniq Zafon jest autorką fotografii opublikowanych w kalendarzach na 2010,2012,2013 i 2018 rok. Pierwsze trzy edycje zostały okrzyknięte przez media mianem "polskiej odpowiedzi na kalendarz Pirelli".

Wydane w czterech edycjach kalendarze zawierały różniące się tematycznie cykle fotografii autorskich pod tytułami:

"Materia nieZŁOMnie piękna", "Materia nieZŁOMnie inspirująca", "Materia nieZŁOMna" oraz "Materia szlachetna". Prace te wykonane na rzecz kampanii reklamowej dla firmy "Olmet" miały charakter wydarzenia artystycznego, wpisującego się w specyficzną tkankę urbanistyczną i przemysłową Śląska. Wspomniane wyżej fotografie powstały przy użyciu elementów maszyn przemysłu górniczego regionu górnośląskiego oraz pochodzących z tego obszaru przedmiotów codziennego użytku.

Godna uwzględnienia jest także informacja o tym, iż wybrane fotografie artystki zaprezentowano na "Międzynarodowych targach biznesu" w Chinach, Rosji i Turcji w roku 2012.

W swym rodzinnym mieście Veroniq Zafon znana jest z organizowania licznych wystaw swoich prac, a także z działalności charytatywnej. Z tej też przyczyny została nagrodzona nagrodą prezydenta miasta Bytomia w dziedzinie kultury (nazwaną "Muza") w 2013 roku.W tym samym czasie zdobyła tytuły "Bytomianki Jesieni 2013" oraz "Bytomianki Roku 2013"przyznawane przez bytomskie stowarzyszenie "Liga Kobiet Nieobojętnych". Przy czym druga z przytoczonych tu nagród powędrowała do niej również w roku 2014.

Artystka nie ustaje w swej pracy, dzięki czemu w latach 2010, 2016 i 2017 stworzyła cykle fotografii pt.: "Akt&Taniec", zaś najnowszy album zdjęć wybranych z dotychczasowego dorobku powstaje w 2018 roku i nosi tytuł "World in point shoes"("Świat na puentach").

Artist statement

Najcenniejszą rzeczą jest dla mnie wolność tworzenia wypływająca z mojego wnętrza.

To co jest cudowne w fotografii - to prostota i emocje, które mogę uchwycić i utrwalić na zdjęciu. Chodzi mi o to, by widz patrzący na gotowy obraz mógł go właściwie "odczytać" i odczuć.

Fotografia aktu stała się dla mnie osobistym wyzwaniem stanowiącym pewnego rodzaju apoteozę ciała i kobiecości.

Pokazuję ciało kobiece nie tylko dla samego jego piękna! Na esencję artystycznej fotografii aktu składa się zdolność obserwacji połączona ze zrozumieniem psychiki człowieka. Sfery pierwiastków cielesnych i metafizycznych - w ich połączeniu- stanowią dla mnie perfekcyjną jedność. Traktuję ciało jako komponent osoby, której psychika i duchowość stanowi harmonijną całość. Dopiero to wszystko razem ukazuje mi obraz fotografowanej osoby. Staram się uchwycić niepowtarzalność ducha i materii wyrażonych w konkretnym modelu. Ciało, które podczas sesji jest „materiałem twórczym”, podobnie jak dzieje się to w przypadku malarza, czy rzeźbiarza - pozwala mi na realizację moich zamierzeń artystycznych. Skomponowanie tła w studio, czy w plenerze wraz z odpowiednim oświetleniem, umożliwia ukazanie kształtu i pozy fotografowanej postaci, aż do osiągnięcia pożądanej emocji, która zamyka ujęcie. To jest jak mistyczne uniesienie, dzięki któremu doświadczam niematerialnej satysfakcji niezbędnej do uzyskania artystycznego spełnienia.

Michelangelo Merisi da Caravaggio w jednym ze swoich dzieł umieścił konia na środku, a świętego Pawła na ziemi. Zapytany przez prałata Kościoła Santa Maria del Popolo w Rzymie: - Czy koń jest Bogiem? - Odpowiedział: - Nie, ale stoi w boskim świetle! Kiedy światło i cień pięknie się układa, wtedy poddaję się wrażeniu, że jestem przez chwilę artystką sterowaną ręką Boga.

Fotografia aktu jest dla mnie sztuką i wyzwaniem artystycznym. Jest drogą do rozwoju i osiągania dojrzałości dla poszukującego i kochającego człowieka - fotografa.

Wystawy

2018 Do nadal. Wystawa zbiorowa artystów: fotorfafii Veroniq Zafon "WORLD IN POINT SHOES" 2018, grafiki; Ewa Ostaficzuk-Olbrychska, malarstwa; Bartosz Frączek, Jarosław Kweclich, Marek Szczepanik, Cyprian Nocoń; malarstwa i rzeźby: Czesław Nowakowski, metaloplastyki: Kornel Wilczek w SqArt Gallery, Bytom, Polska.

2018 Wystawa wybranych fotografii z cyklów "Akt & Taniec" i "World in point shoes I" 2018. Wystawiane prace będą opublikowane w tytułowym albumie autorskich fotografii pt. "WORLD IN POINT SHOES" 2018/2020. Kolejne wystawowe prace ukazują dotychczasowe cztery cykle "Materia nieZŁOMnie piękna", "Materia nieZŁOMnie inspirująca", "Materia nieZŁOMna" oraz "Materia nieZŁOMnie szlachetna" w SqArt Gallery, Bytom, Polska.

2018 Wystawa fotografii "Materia szlachetna"- Tarnogórskie Centrum Kultury, Tarnowskie Góry, Polska.

2017 Prezentacja dorobku artystycznego i wygłoszenie prelekcji na I Tarnogórskim Festiwalu Fotografii, Polska.

2017 Festiwal Sztuki Wysokiej "Jestem". Wystawa zbiorowa. Bytom, Polska.

2016 Prezentacja dorobku artystycznego na 13 Festiwalu Fotografii w Rybniku, Fundacji EDF, Polska.

2014 Wystawa fotografii w designerskich aranżacjach, znanych projektantów, architektów i artystów z całej Polski. W ramach Festiwalu Art of w Chorzowie, Polska.

2014 Tytuł Bytomianki Roku 2013- Uhonorowana certyfikatem i statuetką przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Opera Śląska w Bytomiu, Polska.

2013 MUZA - Uhonorowana Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury za osiągnięcia twórcze, uroczystości towarzyszył koncert Edyty Geppert. Bytomskie Centrum Kultury w Bytomiu, Polska.

2013 Tytuł Bytomianka Jesieni- Uhonorowanie artystki certyfikatem i statuetką przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Polska.

2013 Wystawa fotografii z cyklu „Materia nieZŁOMna” i „Materia nieZŁOMnie piękna” w Galerii Sztuki Platon we Wrocławiu, Polska.

2013 Wystawa wybranych fotografii z cyklu „Materie nieZŁOMne” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, Polska.

2012 Wystawa charytatywna dorobku artystycznego fotografii w Bytomskim Centrum Kultury, towarzysząca LKN. Bytom, Polska.

2012 "Materie i pierwiastki kobiece"- wystawa fotografii, Galeria Sztuki Agora Bytom, Polska.

2012 "SZTUKAteria jest kobietą"- pokonkursowa wystawa zbiorowa w Fotografii- wyróżnienie w ramach Łódź Design Festival, Łódź, Polska.

2012 "Materia nieZŁOMnie inspirująca"- premierowa wystawa fotografii, Zamek Tarnowice Stare, Polska.

2011 Vidical 2011, VII Międzynarodowy Konkurs Kalendarzy I Kart Świąteczno-Noworocznych. Kalendarz „Materia niezłomnie piękna” wyróżnienie w kategorii kalendarz wielokartkowy, foto: Veroniq Zafon, publisher & design: Agir Art. for: Olmet. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Polska.

2011 "Stalowy kwiat wystawa fotografii"- aukcja fotografii przeznaczona dla uczniów klas aktywności twórczej z Gimnazjum nr 1 w Bytomiu. Galeria Sztuki Agora Bytom, Polska.

2011 "Fotoerotica" II MIEJSCE w Polsce. Wystawa zbiorowa. Soho Factory w Warszawie, Polska.

2011.01-31.05. Wystawa pokonkursowa fotografii VIVA! PHOTO AVARDS z Chrisem Niedenthalem, Robertem Wolańskim. Łazienki Królewskie w Warszawie, Polska.

2011 VIVA! PHOTO AVARDS 2010/2011
Laureatka w kategorii Fotografia przedmiotu doceniło ją jury pod przewodnictwem światowej sławy foto-kompozytora Ryszarda Horowitza oraz fotografika Chrisa Niedenthala i Roberta Wolańskiego. Warszawa, Polska.

2011 "Materia nieZŁOMnie inspirująca"- premiera i wernisaż wystawy fotografii w Pałacu w Rybnej, Tarnowskie Góry, Polska.

2010.23.06 „AKT&TANIEC” - Premiera wystawy wernisaż cyklu fotografii, połączony z autorskim spektaklem „Olena i czarny kot” oraz aukcja charytatywną „AKT&TANIEC” fotografii na rzecz Szymona Szpaka, ucznia szkoły baletowej. Wystawie towarzyszył katalog wystawy "AKT I TANIEC", opracowany przez: Urszulę Mazurowską z Color Concept (ISBN 978-83-930420-0-5). Scenariusz: Veroniq Zafon, Reżyseria i choreografia: Filip Jędruch, Anna Majer, Charakteryzacja: Patrycja Adamczyk, Organizator LKN oraz dzięki zaangażowaniu i wsparciu Pani Ewy Petrymusz, Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, Polska.

2009/10 od 15.03-8.04.2010 Wystawa pokonkursowa fotografii L’ESPRIT Foto- fotografia pt. ”Tancerka” w Galerii Skwer Hoovera, Warszawa, Polska. Organizator: Wojciech Fibak.

2009 I Międzynarodowy konkurs fotografii L’ESPRIT PHOTO- Portret i akt kobiecy, wyróżnienie dla fotografii „Tancerka”. z jurorami: Wacław Wantuch, Bartosz Podkowa i Marek Straszewski, projektantka Gosia Baczyńska. Warszawa, Polska.

1996 Zamieszczona w książce: Bytom. "Antologia twórczości literackiej 1945- 1995"- pod redakcją Romana Lewandowskiego i Andrzeja Kwaśniewskiego, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Polska.

1995-1996 "AVES"- Pismo Literackie Młodych, publikacja wierszy. Pod redakcją Romana Lewandowskiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, Polska.