Wernisaż wystawy Martha Mulawa & Janusz Gilewicz

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Marthy Mulawy & Janusza Gilewicza, który odbędzie się 11 kwietnia (w czwartek) 2024 roku o godzinie 19:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej,, SqArt Gallery” w Bytomiu. Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością.

Martha Mulawa

Krakowska artystka, wyrosła z puławskich korzeni, zakochana w Tatrach. Ostatnio tworzy głównie rzeźby i instalacje, wcześniej autorka wyjątkowych batików – dzieł sztuki ożywianych światłem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Stypendystka w Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze oraz l’École des beaux-arts de Toulouse. Inspiruje się zwykle głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w większości rzeźb, obrazów i realizacji projektowych. Laureatka wielu konkursów wzorniczych. W projektach artystycznych łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. Dzieła Marthy Mulawy są także szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Prace artystki są w stałej ekspozycji w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.

Janusz Gilewicz

Janusz Gilewicz artysta o międzynarodowym uznaniu obcował z procesem twórczym już w dzieciństwie, ucząc się od dziadka malarza klasycznych technik. Jego wczesne fascynacje pracami Leonarda da Vinci przerodziły się w wieloletnią pasję. Zgłębiając tajniki powstawania jego dzieł, Gilewicz stal się mistrzem renesansowych technik adaptując je do swoich prac. Gilewicz nieustanie eksperymentuje łamiąc panujące we współczesnej sztuce trendy. Na przestrzeni pięciu dekad, Janusz ciągle poszerza granice klasycznej edukacji i wynajduje nowe sposoby przekazu nie tylko na płótnach ale i na alternatywnych materiałach takich jak skora, ptasie pióra, asfalt, styropian, szkło, odzież. Jego “ Living Hologram”, trójwymiarowe podłogi, murale, kinetyczne rzeźboobrazy i “ obrazy uratowane “ świadczą o nieustannym rozwoju artysty. Swoją sztuką dzieli się nie tylko z odbiorcami ale również zaprasza do współpracy artystów napotkanych na jego drodze ( Zbigniew Zolkowski vel. Joey Baby, Paweł Trocha ,Kaori Kayo, Bret Roberts, Madir Eugster, Martha Mulawa i cala grupa anonimowych artystów którzy nieświadomie stają się współautorami prac).

Zmagając się z rożnymi materiałami i technikami jego prace przenika cierpliwość, dyscyplina, skupienie i pasja twórcza. Te atrybuty uczyniły iż jego sztuka jest procesem medytacyjnym a zarazem pełnym Nowo- Jorskiego tempa i swobodnej expresji. Janusz malował dla Świętego Jana Pawła II, światowej sławy muzyków, aktorów, reżyserów filmowych, respektowanych kolekcjonerów i koneserów sztuki na całym świecie. Jest projektantem i współautorem największego na świecie muralu znajdującego się w Nowym Jorku. Żyje na stale w NY, obecnie wspólnie z Bret’em Roberts’em podróżują po świecie organizując artystyczne przedsięwzięcia integrujące malarstwo, muzykę, teatr, taniec w jedno wydarzenie w którym uczestnicy staja się współtwórcami .Sztuka jest ponadczasowym językiem który przekracza bariery językowe, kulturowe, ekonomiczne i religijne. Nadaje naszemu życiu sens i znaczenie – jest jedną z dróg poznania prawdy o świecie i o samym sobie – twierdzi Gilewicz.

Podobne wpisy